fbpx

Dwie wygodne komory hiperbaryczne
w jedynym gabinecie w Kołobrzegu!

Tylko u nas!


Wyjątkowe korzyści z tlenoterapii hiperbarycznej

Co warto wiedzieć o tlenoterapii w domu?

Domowa terapia tlenem to zabieg, który jest często niezbędny dla zapewnienia komfortu, a czasem nawet życia osób borykających się z problemami oddechowymi i spadkiem saturacji krwi.

Spadek saturacji, czyli niski poziom tlenu w hemoglobinie oznacza problemy z oddychaniem i zaburzenie działania układu oddechowego.

U osób dorosłych saturacja powinna być na poziomie 95 % – 99 %. W niektórych chorobach przewlekłych oraz u osób starszych norma to 92 % – 95 %. Gdy saturacja (wysycenie krwi tlenem) wynosi poniżej 90 % chory powinien być poddany tlenoterapii.

Wartość procentowa wysycenia krwi tlenem wyświetla się przy symbolu SaO2 lub SpO2. Przyczyny spadku saturacji są różne – infekcje, choroby układu oddechowego, uszkodzenie płuc wieloletnim paleniem papierosów, czy choroby przewlekłe, takie jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mukowiscydoza, zapalenie płuc, nowotwory, COVID-19, itp.

Niedotlenienie najbardziej obiektywnie pokazuje pulsoksymetr. To małe urządzenie, które można obsłużyć samemu, po założeniu na palec wskazuje poziom nasycenia krwi tlenem.  

Spadek saturacji poniżej 90% jest niebezpieczny dla życia i może spowodować poważne skutki wywołane niedotlenieniem.

Do objawów niedotlenienia należą:

  • przyspieszony oddech
  • zbyt szybka akcja serca m.in.
  • zawroty głowy
  • szum w uszach
  • senność
  • duszność
  • bóle głowy

Jednak objawy te mogą wystąpić także z innych przyczyn, np. przy nadciśnieniu. Dlatego dobrze jest dodatkowo wykonać pomiar ciśnienia tętniczego oraz zmierzyć saturację pulsoksymetrem. Następnie najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, który daje zalecenia dostosowywane indywidualnie do sytuacji zdrowotnej danej osoby.

Tlen do podawania w domu stosuje się w przypadku różnorodnych dolegliwości. Należą do nich m.in.:

  • choroby układu oddechowego (np. astma, POChP, mukowiscydoza, zwłóknienia płuc)

  • zespół pocovidowy

  • choroby układu nerwowego (m.in. dystrofia mięśniowa)

  • wybrane choroby układu krążenia (np. zwłóknienie mięśnia sercowego, niewydolność krążenia)

  • migreny i klasterowe bóle głowy

  • depresja

  • alergie

  • choroby onkologiczne

  • stany po zabiegach operacyjnych

W  szpitalach i w placówkach ochrony zdrowia wykorzystuje się butle z tlenem. Natomiast w warunkach domowych wykorzystuje się koncentratory tlenu.

Koncentrator tlenu pobiera powietrze atmosferyczne, w skład którego wchodzi tlen (21%), azot (78%) oraz inne gazy (1%), a następnie dzięki specjalnym cylindrom wypełnionym zeolitem pochłania azot znajdujący się w zaciągniętym powietrzu. W ten sposób usuwając azot, urządzenie jest w stanie uzyskać tlen o stężeniu nawet do 96%. Oczyszczony tlen jest następnie podawany przez specjalną kaniulę do maski lub wąsów tlenowych.

Domowy koncentrator tlenowy jest wydajny, tani i przede wszystkim bezpieczniejszy niż butle tlenowe, które należy regularnie wymieniać lub nabijać. No i dodatkowo stwarzają zagrożenie wybuchowe.

Koncentratory tlenu do użytku domowego przystosowane są do długotrwałego użytkowania (nawet całodobowego).

Domowy aparat tlenowy zazwyczaj jest prosty i intuicyjny w obsłudze. Po podłączeniu urządzenia do zasilania rozpoczyna się proces pozyskiwania tlenu. Należy dbać o to, aby w pojemniku nawilżacza zawsze znajdowała się woda, gdyż suchy tlen jest drażniący dla dróg oddechowych.

Tlen jest podawany przez maskę lub wąsy podłączone do odpowiedniego miejsca. W panelu sterowania urządzenia należy ustawić odpowiednią koncentrację oraz przepływ tlenu (zgodnie z zaleceniami lekarza!).

Domowy koncentrator tlenu to niewyczerpywalne źródło tlenu i może być używany doraźnie lub przewlekle z zaleconą częstotliwością.

Domowy koncentrator tlenu – cena jego zależy od wielu czynników, marki, wydajności, którą pozwala osiągnąć, gwarancji i dodatkowych atrybutów. Właśnie z tego powodu przedział cenowy, jest bardzo szeroki. Oszczędzanie jest ważne, ale nigdy kosztem jakości.

Dodatkowym atrybutem koncentratorów tlenu jest możliwość jednoczesnego korzystania z niego przez dwie osoby, koncentratory DUO. Takie koncentratory są dostępne (zarówno do wynajmu jak i sprzedaży) w Stacji Tlen w Kołobrzegu https://stacjatlen.pl/koncentratory-tlenu/

Koncentrator tlenu można również wypożyczyć. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że będą korzystały z urządzenia jedynie

przez krótki czas. Wtedy nie ma potrzeby inwestować w zakup sprzętu. Jeżeli jednak pacjent jest przewlekle chory, wówczas warto mieć koncentrator w domu na stałe.

Przeciwwskazania

Koncentratory tlenu domowego użytku to inteligentne urządzenia, które mają szerokie zastosowanie. Nie są jednak odpowiednie dla każdego. Z przyrządu do tlenoterapii nie powinny korzystać kobiety w ciąży, osoby z urazami płuc, padaczką, nieleczoną odmą opłucnową. W każdym przypadku warto ustalić z lekarzem czy domowa terapia tlenem jest wskazana.