Reumatyzm to ogólne określenie bardzo obszernej grupy schorzeń (blisko 200 różnych chorób mięśni, kości i stawów), które charakteryzują się zmianami w tkance łącznej (przeważnie stawach).
Choroby reumatoidalne mają podłoże zapalne. Zwykle reumatyzm uważany jest za dolegliwość osób starszych, jednak zdarza się, że na reumatyzm cierpią również osoby młode.
W Polsce na choroby reumatyczne cierpi około 10 milionów osób, z czego aż 70% stanowią kobiety.
Choroby reumatyczne dzieli się na wiele różnych sposobów. Dopiero dobry reumatolog na podstawie dokładnych badań jest w stanie ocenić przynależność do danej grupy.
Najczęstsze choroby reumatyczne to: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie ścięgien, bóle pleców, bóle szyi, dna moczanowa. Za szerokim pojęciem reumatyzmu mogą się też ukrywać rzadsze schorzenia, takie jak: hemofilie, toczeń, sarkoidoza czy szpiczak mnogi, ponieważ wszystkie wpływają na degenerację tkanki łącznej.
Wszystkie te choroby mają ścisły związek z dolegliwościami bólowymi w obszarze układu kostno-stawowego, a także ze zmianami zwyrodnieniowymi tkanki łącznej oraz zaburzeniami czynnościowymi narządu ruchu. Łączy je nawracający, przewlekły ból reumatyczny oraz zaburzenia ruchomości stawów w różnych partiach ciała.
Ciężkie stany zapalne powodują zniszczenie stawów i narządów. Stanowią główną przyczynę silnego bólu, ograniczenie funkcjonowania, często niepełnosprawności i ogólnie znacznego pogorszenia jakości życia. Często prowadzą także do wielu chorób współistniejących i dolegliwości z nimi związanych.
Ponieważ reumatyzm zawsze wiąże się ze stanem zapalnym, tlenoterapia hiperbaryczna jest znakomitym sposobem na łagodzenie objawów tych chorób. Systematyczne korzystanie z komór hiperbarycznych nierzadko pozwala na spowolnienie postępu dolegliwości reumatycznych.
Tlen pod ciśnieniem podawany w komorze hiperbarycznej zmniejsza stan zapalny, dotlenia wszystkie komórki organizmu, a przez to przyspiesza regenerację tkanek, co jest istotne przy reumatoidalnych uszkodzeniach stawów. Zmiany reumatoidalne są zwykle nieodwracalne, ale we wczesnym stadium można znacznie spowolnić rozwój choroby. Z kolei zmniejszenie, nawet częściowe zniwelowanie dolegliwości bólowych, przekłada się na ogólnie lepsze samopoczucie, lepszy sen.
I w tym miejscu należy zaznaczyć, że niestety, reumatyzm jest nieuleczalny. A wszelkie terapie w odniesieniu do reumatyzmu mają na celu nie tyle jego wyleczenie, co zmniejszenie bólu, opóźnienie postępu choroby i podniesienie jakości i komfortu życia chorych.
A na koniec warto poczytać co proponuje się dla cierpiących z powodu reumatyzmu w Wielkiej Brytanii… https://cumbria-hyperbaric.org/2020/01/07/arthritis/
Na podstawie: