„Brakuje mi siły i energii”. „Nie chce mi się”. „Źle śpię i nie wysypiam się”. „Jestem wykończony..”
„Bolą mnie stawy”. „Mam niegojącą się ranę”.
Takie zdania często słyszymy od naszych Klientów.
Regeneracja i relaks w postaci tlenoterapii przydaje się prawie każdemu z nas.
A jeśli tak, to lepiej tlenoterapia w komorze hiperbarycznej czy tlenoterapia normobaryczna?
Czym różnią się od siebie? Która lepsza dla Ciebie? Co wybrać?
Tlenoterapia. Co to jest?
Podstawą naszego życia jest ciągłe oddychanie.
Ale dopiero dobre dotlenienie organizmu niesie za sobą cały szereg korzyści: lepsze samopoczucie oraz kondycja fizyczna i psychiczna, poprawa kondycji skóry, szybsza regeneracja, wspomaganie leczenia wielu długotrwałych i poważnych schorzeń układu sercowo – naczyniowego, nerwowego, czy ruchowego.
Tlenoterapia polega na dostarczeniu do organizmu większego stężenia tlenu, niż to, którym oddychamy na co dzień. Proces ten sprzyja nie tylko polepszeniu samopoczucia, ale ma też nieoceniony wpływ na regenerację naszego ciała i przywrócenie jego prawidłowego funkcjonowania.
Dwie najpopularniejsze metody tlenoterapii to tlenoterapia hiperbaryczna i normobaryczna. Czym się różnią?
Tlenoterapia hiperbaryczna – co to jest?
Tlenoterapia hiperbaryczna polega na dostarczeniu organizmowi wysokiego stężenia czystego tlenu (93%) w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Podczas sesji odbywającej się w podwyższonym ciśnieniu atmosferycznym, tlen ma szansę dotrzeć do wszystkich komórek i tkanek organizmu, także tych, do których nie dociera krew lub są słabo ukrwione. Dzięki temu dotlenione zostają wszystkie narządy, komórki i płyny ustrojowe w ciele, a to powoduje przyspieszenie zachodzących w nim procesów. Sesja w komorze hiperbarycznej Stacji Tlen trwa 70 minut.
Ile tych sesji wziąć? Każda sesja tlenoterapii hiperbarycznej wpływa bardzo pozytywnie na nasz organizm, stan zdrowia i samopoczucie. Już jeden zabieg tlenoterapii hiperbarycznej może sprawić, że poczujesz się naładowany pozytywną energią, a Twój układ immunologiczny ruszy do pracy.
Jednak w tlenoterapii hiperbarycznej, podobnie jak w każdej innej rehabilitacji, wymagana jest cierpliwość i powtarzalność zabiegów. Zalecane są systematyczne sesje w seriach, najlepiej 10 zabiegów w serii. Przy regularnym korzystaniu z komory hiperbarycznej, odczuwa się jej pozytywny wpływ na pracę organizmu w szerszym aspekcie. O tym jak i z jakimi dolegliwościami można walczyć przeczytasz tutaj.
Pierwsze komory hiperbaryczne z początku XX wieku miały służyć leczeniu nurków. Później zaczęły być używane w medycynie i do teraz spełniają w niej istotną rolę. Sesje w komorze hiperbarycznej znacznie przyspieszają regenerację organizmu po zabiegach chirurgicznych (operacje, zabiegi medycyny estetycznej), są niezastąpione w leczeniu chorób skóry (łuszczyca, AZS, stopa cukrzycowa), mają nieoceniony wpływ na układ sercowo – naczyniowy oraz oddechowy (leczenie astmy). Tlenoterapia hiperbaryczna z powodzeniem wykorzystywana jest w terapii u dzieci z autyzmem, ADHD czy mózgowym porażeniem dziecięcym. Coraz częściej jest podstawowym wyposażeniem domów pomocowych, w których są ludzie z chorobą Alzheimera i Parkinsona. Tak szerokie zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w medycynie świadczy o tym, jak skuteczny jest to zabieg.
Zabiegi w komorze hiperbarycznej doceniane są także przez sportowców. Wzrost wydolności organizmu, lepsze wyniki sportowe i zdecydowanie szybsza regeneracja po treningu widoczne są już po jednej krótkiej (ok. 70 min.) wizycie w komorze hiperbarycznej.
Tlenoterapia hiperbaryczna daje też doskonałe efekty ujędrniające i odmładzające dla skóry. Aż ośmiokrotny! wzrost produkcji komórek macierzystych wpływa na zachowanie ciała w doskonałej kondycji, a przyspieszenie metabolizmu sprzyja utrzymaniu prowadzonym dietom.
Tlenoterapia normobaryczna – co to jest?
Normobaria to stosunkowo nowa metoda tlenoterapii stosowana właściwie tylko w Polsce. Wymyślona przez polskiego lekarza Jana Pokrywkę, który uważa, że najkorzystniejsze dla człowieka warunki to ciśnienie 1,5 ata, tlen w stężeniu 35 – 40%, wodór 0,3 – 0,5% oraz dwutlenek węgla 1,5 – 3%. CO2 ma przyspieszać transport tlenu do tkanek, a wodór jest antyoksydantem.
Tlenoterapia normobaryczna jest na etapie badań i do tej pory nie jest stosowana jako naukowa metoda leczenia w medycynie. Można natomiast korzystać z niej w wielu gabinetach odnowy biologicznej. Oferowana jest jako zabieg relaksujący, odmładzający, poprawiający jakość snu, przyspieszający regenerację organizmu, pozytywnie wpływający na utrzymanie prawidłowej masy ciała i ogólnie polepszający samopoczucie.
Sesje normobarii są stosowane bez żadnych ograniczeń. Sam twórca tej metody mieszka w domu zbudowanym jak komora normobaryczna.
Komora normobaryczna to dość duże pomieszczenie, najczęściej w formie cylindra, w którym zwykle przebywa więcej osób. Trudno określić jak często i jak długo należy przebywać w komorze, aby efekty zabiegu były wymierne.
Komora hiperbaryczna i normobaryczna – porównanie.
Warunki w komorze
Hiperbaria tlenowa to podanie tlenu w stężeniu prawie 100%, podczas gdy w komorze normobarycznej to poziom 35 – 40% (zawartość tlenu w powietrzu atmosferycznym to ok 21%).
Kontrola uczestników sesji
W komorze hiperbarycznej masz ciągły kontakt ze specjalistą nadzorującym zabieg. W każdej chwili, gdy zaczniesz odczuwać coś niepokojącego, możesz zasygnalizować to osobie na zewnątrz i bez problemu przerwać lub skrócić sesję. W komorze normobarycznej zwykle przebywa się z innymi osobami i skrócenie sesji wymaga uzgodnienia z innymi.
Długość trwania i częstotliwość sesji
Sesja tlenoterapii hiperbarycznej nie przekracza 90 minut (w Stacji Tlen to 70 minut). Dla optymalnych efektów zalecane jest powtarzanie jej codziennie, lub systematycznie co dwa, trzy dni. Jednak już po jednej sesji czuje się dużą różnicę w samopoczuciu, gdyż dawka czystego tlenu w bardzo wysokim stężeniu pobudza organizm do większej wydajności.
Komora normobaryczna nie ma ograniczeń czasowych – możesz w niej przybywać tak długo jak masz na to ochotę. Efekty po sesji są przez to trudniej mierzalne i nie tak spektakularne.
Komfort i wygoda
Komora hiperbaryczna to zwykle jednoosobowa kabina, w której możesz wygodnie się rozsiąść lub ułożyć. Jest to więc 70-minutowy czas na relaks, pracę lub sen tylko dla Ciebie pod okiem wyszkolonego specjalisty nadzorującego zabieg. Normobaria odbywa się najczęściej w większym pomieszczeniu, przypominającym pokój. Podczas sesji nie używasz maski. Oddychasz po prostu powietrzem, którym jest wypełnione pomieszczenie. Przebywasz z innymi, więc Twój relaks i spokój uzależniony jest od zachowania innych osób w pomieszczeniu.
Sprężanie: w komorze hiperbarycznej szybkość sprężania może być dostosowywana do indywidualnych możliwości i poczucia komfortu człowieka. W normobarii sprężanie w śluzie odbywa się w standardowym czasie, bez względu na komfort poszczególnych osób w śluzie.
Zastosowanie w medycynie
Tlenoterapia hiperbaryczna ma szerokie zastosowanie w medycynie. Komory hiperbaryczne stosowane są także w szpitalach i gabinetach rehabilitacyjnych i stanowią wsparcie wielu terapii. Normobaria również bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, jednak nie jest powszechnie stosowana w szpitalach czy gabinetach medycznych, co może świadczyć, iż jej właściwości lecznicze są mniej oczywiste.
Mamy nadzieję, że nasze krótkie podsumowanie rozjaśniło trochę temat: tlenoterapia hiperbaryczna a tlenoterapia normobaryczna.
Jeśli macie wątpliwości i pytania zapraszamy do Stacji Tlen. Jako praktycy chętnie odpowiemy na Wasze pytania. Zapraszamy do kontaktu!