Udar mózgu i jego konsekwencje dotykają nas i naszych bliskich coraz częściej.
Z tym większą satysfakcją odnajdujemy badania potwierdzające pozytywny wpływ tlenoterapii hiperbarycznej w procesie rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu.
W badaniach z tlenoterapią hiperbaryczną (HBOT) i jej oddziaływaniem na organizm ludzki i schorzenia obecnie prym wiodą uczeni izraelscy skupieni wokół profesora Shai Efratiego. To Profesor Shai Efrati i jego zespół, znalazł sposób i terapię na możliwość ożywienia uśpionych neuronów nawet 3 lata po udarze. W trakcie prowadzonych wieloletnich badań wykazał, że pacjenci poudarowi po zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej (HBOT) po 2 miesiącach terapii wykazywali znaczący wzrost aktywności neuronalnej. Stan chorych znacząco się poprawiał. Dochodziło do ustąpienia paraliżu, odnotowano też wzrost czucia oraz postępy w zakresie posługiwania się mową. W badaniach pacjentów poudarowych po systematycznym dwumiesięcznym stosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej (przez 5 dni w tygodniu), wykazano przede wszystkim znaczną poprawę jakości życia określaną bezpośrednio przez pacjentów i ich rodziny.
Ocenę funkcjonalną mózgu u pacjentów wykonywano poprzez obrazowanie mózgu rCBF SPECT.
Oceny SPECT (tomografia emisyjna stosowana do oceny stanu mózgu) przeprowadzono u 29 pacjentów w grupie leczonej przyjętej do prowadzonego badania całościowo opisanego w poniższym linku.
Porównanie poprawy aktywności mózgu po HBOT wykazało, że 55% leczonej grupy miało znaczną poprawę po HBOT, a 35% miało łagodną poprawę.
Oto slajdy jednego z tych badań i wyników:
Wyniki dotyczą pacjentki z leczonej grupy, cierpiącej na niedowład połowiczy prawej strony z powodu udaru niedokrwiennego mózgu, który wystąpił 14 miesięcy przed włączeniem jej do badania. Porównanie skanów SPECT przed i po hiperbarii. Te obrazy SPECT wykazują znaczną poprawę niedoborów perfuzji w lewej półkuli, obejmujących przyśrodkowy i tylno-boczny obszar czołowy (kora ruchowa, czerwone kółka) oraz boczny dolny obszar czołowy (obszar Broki, niebieskie kółka) w porównaniu z wyjściowym SPECT. Wyniki badania HBOT SPECT pozytywnie korelują z poprawą funkcji motorycznych i werbalnych pacjenta.
Te obrazy SPECT przedstawiają 61-letnią kobietę z grupy krzyżowej, cierpiącą na niedowład połowiczy lewej z powodu udaru niedokrwiennego, który miał miejsce 1 rok przed włączeniem. Wyjściowy NIHSS wykazał niewielki niedowład twarzy, brak zdolności do utrzymywania lewej ręki wbrew grawitacji, pewną zdolność do utrzymywania lewej nogi wbrew grawitacji przez mniej niż 5 sekund i łagodną lub umiarkowaną utratę czucia. W ADL potrzebowała pomocy w kąpieli, ubieraniu się i wchodzeniu po schodach. Nie była w stanie wykonywać żadnych prac domowych. Po HBOT była w stanie utrzymać rękę i nogę wbrew grawitacji bez znacznej utraty czucia. Potrafiła poruszać palcami, była niezależna w kąpieli, ubieraniu się, robieniu zakupów i gotowaniu.”
Całe badania wraz z wynikami i wnioskami wskazującymi na pozytywny wpływ tlenoterapii hiperbarycznej w rehabilitacji poudarowej: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0053716
Obraz tytułowy https://pixabay.com/pl/illustrations/udar-m%c3%b3zgu-m%c3%b3zgu-kr%c4%85%c5%bcenie-krwi-3233778/